Expedice Dánsko 2008

1.-6. 9. 2008
Výměnný pobyt studentů SPŠPT v Dánsku

V září 2008 se opět skupina studentů SPŠPT zúčastnila výměnného pobytu v Technickém gymnáziu v dánském Aabenraa. Studijní zájezd vedli Ing. Pokorný a Ing. Koza. Průběh zájezdu popsal jeden z jeho účastníků, student 4.A David Horák:

Naše cesta začala na holešovickém nádraží v Praze. Sešli jsme se tam v poměrně hojném počtu, jen abychom se dozvěděli, že vlak má přibližně hodinu zpoždění. Chvilku jsme si počkali, potom následovalo menší nedorozumění s nástupištěm, ale nakonec jsme vesele ujížděli ve vlaku směr Hamburk. Naštěstí jsme jeli ve vlaku se stahovacími okénky. Cesta byla poměrně klidná, místy nudná, prokládaná výkřiky typu: „RYBU!“. Ve zdraví jsme ji vydrželi až na menší problém při přestupu, kdy se jeden nejmenovaný student zapomněl na záchodě, kochajíc se mramorovým prkénkem, mezitím jeden z našich doprovodných učitelů šedivěl na perónu, a málem jsme neodjeli. V Padborgu jsme byli přivítáni ředitelem dánské školy a poté rozebráni Dány a odvezeni do svých nových domovů.

Nevím, jak na tom byli ostatní, u nich doma jsem nebyl, kromě jedné výjimky, ke které se dostanu později. Moje rodina byla milá, chovali se přátelsky, ale jak jsem se později dozvěděl, tak je to celkem běžný jev. Většina z nás nebydlela přímo v Aabenraa (čti óbnró), ale v přilehlých vesničkách a staveních. Především proto jsme nebyli téměř nikdy na srazu v uvedenou hodinu všichni.

První den nám byl vysvětlen školní systém v Dánsku a poté jsme byli provedeni po škole. Škola byla vskutku velmi zajímavá, neboť spojuje jak řemeslná, tak technická povolání pod jednou střechou. Odpoledne jsme dostali za úkol izolovat pektin z citronové kůry, a ten jsme všichni splnili. Večer jsme strávili na pláži a sdělovali jsme si zážitky z prvního dne. Druhý den jsme navštívili Legoland, velké to dánské lákadlo. Až na to, že nám celý den s přestávkami pršelo, tudíž jsme byli nuceni zakoupit si legoland pláštěnku za nekřesťanské peníze, byl to z mého pohledu jeden z nejlepších dnů. Prošli jsme celý park, zkusili všechny atrakce, které jsme našli, a můžeme vřele doporučit Power Builder, horskou dráhu a také poměrně zdařilá atrakce byl drak. Ale to záleží pouze na subjektivním pohledu jedince. Každopádně by se nenašel jediný z nás, komu by se nelíbila alespoň jedna atrakce.

Noční akce byla u jedné z dánských studentek ve stodole a byl to nevšední zážitek. Seděli jsme na slámě, povídali si a koukali do kotců pro koně, v tu dobu naštěstí bez koní. Třetí den jsme se octli v parku nazvaném Danfoss Universe. Tento park byl založen vedoucím přední firmy v Dánsku, aby podnítil zájem mladé generace o vědu a techniku. Celý park byl plný všelijakých zařízení, páček a vysvětlujících tabulí, tudíž se člověk dozvěděl, jak věci pracují. Celému parku dominovala velká modrá budova, po jejíchž stěnách stékala voda. Tato budova stála na expu, odkud byla odkoupena a postavena zde. V budově byly místnosti plné informací o ledovcích a o lávě a uprostřed této budovy byl velký gejzír sahající až ke stropu. Odpoledne jsme se vydali na nákupy a večer jsme navštívili místní bowling, který jsme si také náramně užili. Čtvrtý a poslední den jsme se opět vrátili do školy a dostali samostatnou práci. Tou bylo jakýmkoli způsobem využít pektin. To obnášelo hledání na internetu, nákup potřebných surovin a samotnou práci v laboratoři. Tento zadaný úkol také téměř všichni splnili. Následovala slavnostní večeře s živým hudebním doprovodem a tříprstým klavíristou. Podávaly se tři chody. Poděkovali jsme Dánům za jejich pohostinství a odebrali se do místního školního baru. Zde jsme strávili pár hodin hraním biliardu a fotbálku. Po opuštění baru z důvodu uzavření školy - ale věřte nám, v té škole se nám líbilo - jsme navštívili místní disko klub Crazy Daisy. To byla už jen taková třešnička na dortu. Poslechli jsme si hudbu a odebrali se do postelí. V sobotu jsme se všichni ve zdraví sešli na nádraží a nastoupili do vlaku, tentokrát bez okének. Zpáteční cesta byla mnohem více vyčerpávající, neboť ve vlacích bylo poměrně horko. Avšak zdárně jsme se dopravili až do Prahy. Během cesty se stala našim spolucestujícím, byli to nějací cizinci z Anglie, kuriózní nehoda. Během krátké zastávky ve stanici, o níž si mysleli, že v ní vlak stráví 15 minut, si tři z jejich skupiny odběhli koupit pivo. Jakmile zmizeli z dohledu, vlak se rozjel a už jich nebylo.

Co ovšem musím zmínit je, že během skoro celého pobytu pršelo. Dále stojí za všimnutí dánská móda, která je vskutku unikátní, a dánské stravovací návyky, které se od těch našich poněkud liší.

Výlet byl vynikající a již se těšíme na příjezd Dánů k nám …

Několik fotografií z pobytu našich studentů v Aabenraa si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.
 

 

   
© 2015−2023
GrudaldSoft +